Lekcje o wolności w Kinie Atlantic

Lekcje o wolności w Kinie Atlantic

Już 11 grudnia od godz. 8:15 w Kinie Atlantic, odbędzie się kilka wydarzeń, które podsumują 25-lecie WOLNOŚCI.

W sali kinowej spotkają się świadkowie i bohaterowie ostatnich 25 lat i właśnie w Kinie Atlantic, w symboliczny sposób, zamkną obchody 25-lecia Wolności! 11 grudnia będzie szczególny, nie tylko dzięki specjalnym pokazom i prezentacjom, ale także poprzez obecność zaproszonych gości: Ludzi Solidarności i Ojców Okrągłego Stołu, publicystów, dziennikarzy, społeczników oraz ludzi kultury i naukowców.

Czas: 11 grudnia 2014 r. godz. 8:15 – 18:30

Na spotkania, projekcje i debaty zaprosimy: warszawiaków, nauczycieli, pedagogów, młodzież i studentów (ok. 1000 osób).Spotkania oraz projekcje nie są biletowane.

Zgłoszenia udziału przyjmujemy na specjalnie przygotowanych formularzach na www.kinoatlantic.pl

UWAGA: Z okazji Lekcji z Wolności do uczestników zwrócą się:

Pan Prezydent Bronisław Komorowski,

Pan Prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz Pan Prezydent Lech Wałęsa.

Debatom będą towarzyszyły prezentacje zdjęć z okresu 1973- 1989 przygotowane z tej okazji przez Chrisa Niedenthala oraz z ostatnich 25 lat Wolnej Polski, przygotowane przez Wojtka Wieteskę.

Plan LEKCJI o WOLNOŚCI:
godz. 8:15 – 8:30 Przywitanie gości zebranych na sali, przedstawienie partnerów i patronów.
WPROWADZENIE: godz. 8:30 – 9:05 (35 min.)
PROJEKCJA „Z łóżka powstałeś”* oraz prelekcja reżysera filmu Bartosza Konopki – 35 min.

 

I DEBATA:
godz. 9:05 – 10:25 (80 min.)

Temat: „Uczymy (się) historii – rzecz (o lub w) tym czy historia jest najlepszą nauczycielką?”.

Joanna Gospodarczyk, Małgorzata Niezabitowska, Michał Ogórek, Włodzimierz Paszyński oraz prof. Henryk Samsonowicz.

Moderowanie: dr Daniel Przastek oraz Artur Wolski.

PRZERWA: 10:25 – 10:40 (15 min.)

 

II DEBATA
godz. 10:40 – 12:30 (110 min.)

Temat: „Geneza Stanu Wojennego” (geneza czasu, sytuacja geo-społeczno-polityczna)

Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas oraz prof. Andrzej Paczkowski.

Moderowanie: Marta Kielczyk oraz dr Daniel Przastek.

PROJEKCJA „Pocztówki z Republiki Absurdu” ** oraz wprowadzenie reżysera filmu Jana Holoubka – 50 min.

PRZERWA 12:30 – 12:45 (15 min.)

 

III DEBATA
godz. 12:45 – 15:20 (155 min.)

Temat: „Fenomen Okrągłego Stołu”.

Ryszard Bugaj, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Janusz Onyszkiewicz, Grażyna Staniszewska oraz Henryk Wujec.

Moderowanie: dr Daniel Przastek oraz Krzysztof Ziemiec.

PROJEKCJA filmu „1989″*** oraz wprowadzenie reżysera filmu

Michała Bielawskiego – 65 min.

godz. 15:20 – 15:30 (10 min.)

Wspólnie wzniesiemy toast za wolność, pijąc sok z polskich jabłek.

PRZERWA 15:30 – 15:45 (15 min.)

 

IV DEBATA
godz. 15:45 – 18:15 (150 min.)

Temat: „Solidarność. 25 lat wolności  – zadania i wyzwania”.

prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Celiński, Jan Kidawa – Błoński, Tomasz Majewski, Stephen Mull, Chris Niedenthal, Janina Ochojska, prof. Wiktor Osiatyński, Andrzej Wajda, Wojtek Wieteska, Martyna Wojciechowska, Adam Woronowicz, Krystyna Zachwatowicz oraz o. Maciej Zięba

Moderowanie: dr hab. Ewa Marciniak oraz Artur Wolski.

 

„Od Solidarności do cyfrowej rzeczywistości” Jesteśmy wolni i jeśli można coś zrobić legalnie, to warto – wypowiedzi twórców o 25-leciu wolności. Prezentuje Legalna Kultura.

Fragmenty książki „Absurdy PRL-u”**** wyd. PWN przeczyta Adam Woronowicz.

Muzycznym wprowadzeniem do debaty będzie fragment słynnej „Kolędy Nocki” Ernesta Brylla,

a podsumowaniem – utwór „Wolność” Marka Grechuty. Wokalna oprawa została przygotowana przez zespół Śródmiejskiego Teatru Muzycznego w inscenizacji Antoniusza Dietziusa.

godz. 18:15 – 18:30 (15 min.)

Wspólny toast wzniesiony zostanie sokiem jabłkowym oraz zaprosimy na jubileuszowy „tort wolności”. Po toaście zapraszamy do foyer kina na słodki poczęstunek przygotowany przez Cukiernię A. Blikle.

Debaty będą rejestrowane. 

 

Partner naukowy:

Instytut Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski

 

Partnerzy:

Miasto Stołeczne Warszawa
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej – instytucja edukacyjna m.st. Warszawy
Kino Atlantic
Legalna Kultura
Entropia Słowa
Dom Wydawniczy PWN
Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych
Cukiernia A.Blikle
Impress Lab
Agencja Artystyczna AXIS

 

Patroni medialni:

TVP Warszawa
Miesięcznik Zwierciadło
Polskie Radio RDC
Dlastudenta.pl
Coigdzie.pl

 

Pomysłodawcą LEKCJI o WOLNOŚCI jest Artur Wolski.

 

*O filmie „Z łóżka powstałeś”

Film streszcza w 20 scenach przełomowe zdarzenia z naszej najnowszej historii przez pryzmat….  łóżka.

Film jest absurdalną, pełną humoru, zrobioną w umownej konwencji przypowieścią w duchu Tadeusza Różewicza i Michela Gondry, opisującą życie stolarza meblowego, który po upadku komunizmu rozkręca własny mały biznes. Zaczyna od łóżka polowego, z którego handluje pod blokiem, potem skręca własne łóżka, narażając się mafii, zachłystując się wolnością i kapitalizmem, płacąc za to cenę w życiu prywatnym.

 

**O filmie „Pocztówki z Republiki Absurdu”

Obraz jest spojrzeniem młodego pokolenia na czasy PRL-u, a jednocześnie fantazją, spekulacją. Z jednej strony to próba umieszczenia współczesnych Polaków i Polski w dekoracjach sprzed ćwierćwiecza, z drugiej – zabawa w pokazanie, jak PRL mógłby wyglądać dziś, gdyby nie doszło do rozmów Okrągłego Stołu, bądź nie doprowadziły one do pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Prace nad filmem trwały trzy miesiące. 36-letni Jan Holoubek przemieszał materiały dokumentalne ze scenami aktorskimi. Wymyśloną szarą krainę PRL-u A.D. 2014 twórcy filmu pokazują oczami szwedzkiej narratorki – młodej reżyserki. Przyjeżdża ona do tej zmyślonej Polski, żeby nakręcić film o swoich rówieśnikach. Trójkę Polaków grają debiutanci, naturszczycy.

”Pocztówki z Republiki Absurdu” to uchwycony ”ukrytą kamerą” obraz PRL-u, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia. Szwedka Anna Sundgren ze zdumieniem przygląda się orwellowskiej rzeczywistości. Mockument (film fabularny nakręcony tak, że wygląda na dokument, przedstawiający jednak fikcyjne wydarzenia) przedstawia Warszawę, w której stały element krajobrazu stanowią kolejki po talony i kolejki z talonami – po podstawowe produkty. To świat, w którym czas zatrzymał się w miejscu, a utopijna wizja socjalizmu zakorzeniła się w świadomości Polaków żyjących z dnia na dzień, bez nadziei na lepsze jutro. Jedynie młodzi jeszcze w coś wierzą i próbują łamać ustalony porządek.

 

***O filmie „1989”

Film jest wspomnieniem o tym, jak porozumienie opozycji z komunistami przy Okrągłym Stole doprowadziło do legalizacji ”Solidarności” i do demokratycznych wyborów. Okazało się początkiem przemian politycznych, gospodarczych i społecznych, których chwilę wcześniej nikt nie był w stanie przewidzieć. Zmusiło opozycję do wzięcia odpowiedzialności za odbudowę zrujnowanego kraju – przypominają twórcy dokumentu, podkreślając, że przywołuje on na ekranie po latach ”emocjonujący moment konfrontacji Polaków z nową, nieznaną rzeczywistością”. Jak tłumaczył Michał Bielawski, materiały wykorzystane w dokumencie, fragmenty kronik filmowych i fotografie, pochodzą m.in. z archiwów Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej, Video Studio Gdańsk i Ośrodka Karta. Na film składają się również, czytane przez lektorów, wspomnienia z dzienników spisanych przez uczestników i obserwatorów tamtych zdarzeń, m.in. Jacka Kuronia i Mieczysława Rakowskiego. Pierwszym z przypominanych w dokumencie wydarzeń jest telewizyjna debata między Lechem Wałęsą i Alfredem Miodowiczem, która odbyła się w listopadzie 1988 roku.

 

****O książce „Absurdy PRL-u”

Podobno aresztowano Trubadurów. Przed mięsnym śpiewali: „Znamy się tylko z widzenia”.

Trudno sobie dziś wyobrazić, jak funkcjonował PRL – to najbardziej tajemniczy czas w powojennej historii polskiego społeczeństwa i państwa. Czas, kiedy wszędzie ustawiały się kolejki, bez względu na to „za czym kolejka ta stoi” – jak śpiewała Krystyna Prońko. Absurdalne było wszystko – zaopatrzenie w sklepach, mechanizmy biurokracji, relacje obywatela z władzą. Zagadki z tamtych lat do dziś fascynują. Piotr Lipiński i Michał Matys rozwiązują najbardziej niedorzeczne z nich.

Dlaczego w PRL-u brakowało papieru toaletowego i cukru? Kto zjadł mięso? Kto pokazał pupę premierowi Jaroszewiczowi? Jak dolar stał się w Polsce drugą walutą? Co działo się z nastolatkami, którzy nagle znikali z ulic? Kto dokonał napadu stulecia? W jaki sposób na warzywach można było zbić fortunę?

I największa zagadka: jak to się stało, że PRL w ogóle był w stanie istnieć?