Podsumowanie STARTu

Podsumowanie STARTu

Blisko rok przygotowań, dziesiątki spotkań, przekonywanie do swojego pomysłu, a potem… 4 dni i po wszystkim. Jesteśmy po pierwszej edycji Festiwalu Teatrów Studenckich START i nie będzie pustą przechwałą powiedzenie, że odnieśliśmy ogromny sukces!

Każdy sukces ma swoje matki i ojców, ale zanim rozpiszę się dziękując wszystkim od świętych, przez prezydenta i ministrów, aż do własnej rodziny, kilka faktów podsumowujących START. Mam nadzieję, że okażą się one przydatne także i dla tych, którym nie udało się pojawić pomiędzy 13 a 16 marca w Centrum Sztuki Współczesnej, Instytucie Teatralnym oraz klubie festiwalowych Instalacje Art Bistro. Żałujcie za grzechy!

Chwila wspomnień…

Rozpoczęliśmy w czwartek (13 marca), spektaklem mistrzowskim Teatru Ósmego Dnia Teczki oraz pierwszym spektaklem konkursowym Koła Naukowego „Teatr i Polityka” pt. Wesele. Na oba przedstawienia miejscówki skończyły się jeszcze dwa dni przed festiwalem. Następnie gościliśmy Teatr Hybrydy UW z Kobietą z przeszłości, Teatr Polonistyki UW z Mężczyzną do wzięcia, a miano niedzielnej wisienki na torcie przypadło Teatrowi Scena Główna Handlowa (ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej) ze sztuką W bagażniku jakim jest życie. Łącznie, we wszystkich wydarzeniach, udział wzięło ponad 500 osób.

Wszystkie spektakle obserwowało i komentowało szacowne, festiwalowe jury, w składzie: Jolanta Krukowska, Ewa Wójciak oraz Zdzisław Jaskuła. Podczas niedzielnej Gali finałowej jurorzy dokonali podsumowania obejrzanych spektakli, doceniając szczególnie poziom aktorski teatrów oraz pracę z własnym tekstem. Zgodzili się oni również jednogłośnie – pod czym należy podpisać obiema rękami – że teatr studencki, przez ostatnie 24 lata, zmienił się nie do poznania. Z jednej strony grupy studenckie mają coraz więcej technicznych i organizacyjnych możliwości, przez co upodabniają się do teatrów profesjonalnych, z drugiej jednak strony zmieniła się całkowicie tematyka ich twórczości. Grupy odeszły od przekazu społeczno-politycznego, komentowania i kontestowania rzeczywistości, na rzecz bardziej uniwersalnej, często lżejszej problematyki.

Idąc za doświadczeniem najlepszych autorów kryminałów i dreszczowców, rozmowa z jurorami nie była jedynym elementem Gali Finałowej budującej jej dramatyzm. Drugi element zbudowali sami widzowie. Przez cztery dni festiwalu dostali oni możliwość oddawania głosów na spektakl, który najbardziej im się spodobał. Urny sporządzone przez zespoły wypełniły się po brzegi biletami i karnetami, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Zdobywcą nagrody publiczności zostało… Koło Naukowe „Teatr i Polityka”. Gratuluję!

baner2

Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w projekt!

Tak zakończyły się cztery pracowite dni i jeszcze więcej miesięcy przygotowań. Chciałbym podziękować wszystkim dobrym ludziom, którzy przyczynili się do stworzenia pierwszej edycji Festiwalu Teatrów Studenckich START. Nie byłoby jej bez Uniwersytetu Warszawskiego, który uznał ten projekt, za niezwykle potrzebny do promowania kultury tworzonej przez studentów. Nie byłoby jej również bez Instytutu Teatralnego oraz Centrum Sztuki Współczesnej, instytucji kultury, które zbudowały rangę całego przedsięwzięcia, a przede wszystkim przyjęły nas z otwartymi drzwiami i ramionami. Do zbudowania ciągłości festiwalu i integracji wszystkich jego uczestników przyczynił się także nasz klub festiwalowy Instalacje Art Bistro, niezamykający się pomimo późnej godziny.

Ale w tym miejscu pora na najważniejsze podziękowania. START nie wystartowałby nigdy bez jego uczestników – to Wy stworzyliście niepowtarzalną atmosferę! Połączenie profesjonalizmu i doświadczenia Teatru Ósmego Dnia i jurorów, z młodymi twórcami studenckich teatrów – Koła Naukowego „Teatr i Polityka”, Teatru Hybrydy, Teatru Polonistyki UW, Teatru SGH – było mieszanką wybuchową.

Ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne podziękowania, chciałbym skierować w stronę wszystkich organizatorów z ramienia Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych. Swoją ciężką pracą, której efektów nie widać od razu, często pozostając do końca w cieniu, doprowadziliście do powstania imprezy, która ma szansę stać się czymś bardzo ważnym. Oby tak dalej!

A teraz życzenia! Życzę nam wszystkim spotkania za rok, na drugiej edycji Festiwalu Teatrów Studenckich START!

 

Michał Jóźwiak
Dyrektor Festiwalu Teatrów Studenckich START
Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych