Wrześniowa ZABAFKA

Wrześniowa ZABAFKA

W dniach 12-14 września 2014 roku, odbędzie się pierwsza edycja Białołęckiego Festiwalu Komediowego ZABAFKA. Warszawiaków czeka teatralne podsumowanie lata oraz humorystyczne zainaugurowanie nowego sezonu artystycznego. W drugi weekend września, na deskach Białołęckiego Ośrodka Kultury, zawitają trzy teatry z Polski: Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego ze spektaklem Witkacy – Appendix, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki z Białegostoku z Rozkładami jazdy oraz Teatr Współczesny ze Szczecina z przedstawieniem Dobry wieczór Fogg. Królować ma dobra komedia i dobra zabawa!

„Ideą festiwalu jest zaprezentowanie mieszkańcom Białołęki i całej Warszawy repertuaru, którego nie znają. Wyselekcjonowane przez nas propozycje to spektakle prężnie działających ośrodków teatralnych o wysokim poziomie artystycznym, których przeciętny stołeczny widz nie jest w stanie zobaczyć” – mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor BOK.

Pierwszego dnia Festiwalu ZABAFKA wystąpi Teatr Witkacego – legendarna grupa poszukiwań artystycznych, utworzona w latach 80tych, uhonorowana nagrodą Konrada Swinarskiego. Znani z zadawania w teatrze trudnych pytań i stawiania widza przed egzystencjalnymi dylematami, przedstawią w Warszawie spektakl oparty na twórczości ich patrona. Witkacy – Appendix, to błyskotliwa opowieść o nas samych, niepozbawiona humoru i ironii.

Festiwalem ZABAFKA chcemy również zadać pytanie o sens istnienia teatru impresaryjnego w stolicy Polski, teatru, który nie produkowałby własnych przedstawień, ale skupiałby się na tych najbardziej wartościowych z całego kraju” – dodaje Mikołajewski.

Organizatorem Białołęckiego Festiwalu Komediowego jest Białołęcki Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych. Ceny biletów na przedstawienia rozpoczynają się już od 25 złotych.

Program:

Piątek (12.09), godzina 20.00, Witkacy – Appendix, Teatr im. St. I. Witkiewicza, Zakopane
Appendix to adaptacja Narkotyków, Niemytych dusz, wierszy Stanisława Ignacego Witkiewicza i poezji Rainera Marii Rilkego w przekładzie Mieczysława Jastruna. Przy akompaniamencie muzyków grających na żywo, występują wszyscy aktorzy Teatru Witkacego. Minimalna scenografia podkreśla wspólnotowość i ducha zespołu z Zakopanego, który za temat swojej sztuki obiera… nas samych. Humorystyczne scenki, niespodziewane sytuacje i błyskotliwe komentarze to esencja Stanisława Witkiewicza.

Sobota (13.09), godzina 19.00, Rozkłady jazdy, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok
Dwójka aktorów zamiast pięciu i dramat, który trzeba za wszelką cenę wystawić? Jeśli dodamy, że ta dwójka to małżeństwo przeżywające rozwód, rysuje się scenariusz prawdziwej katastrofy. Wielbicieli Czego nie widać Michaela Frayna urzeknie precyzyjna konstrukcja jego farsy Chińczycy, którą usilnie starają się wystawić bohaterowie Petra Zelenki. Przenikający się świat sztuki i rzeczywistości, teatru w teatrze i zagadki, w której odkrycie zostają wplątani widzowie, jest nie tylko znakomitym polem dla komediowych popisów głównych bohaterów, ale także doskonałym komentarzem otaczającej nas rzeczywistości. Marzeń, wyborów i prozy życia…

Niedziela (14.09), godzina 19.00, Dobry wieczór Fogg, Teatr Współczesny, Szczecin
Siedemnaście zabawnych, pełnych humoru, a czasem sentymentalnych piosenek Mieczysława Fogga w aktorskiej interpretacji. Zrealizowany z lekkością i dowcipem spektakl, nawiązuje do klimatu przedwojennych kabaretów. W programie muzycznego przedstawienia znalazły się zarówno hity, takie jak Mały biały domek, Ta ostatnia niedziela, czy W małym kinie, a także mniej znane kompozycje, które mogą zachwycić przede wszystkim doskonałym, literackim poczuciem humoru. Przewodnikiem po świecie piosenek, które towarzyszyły kilku pokoleniom Polaków jest sam… duch Mieczysława Fogga.

Miejsce: Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1.
Rezerwacja biletów: sekretariat@bok.waw.pl, tel. (22) 614 66 56
Ceny: 25 zł/spektakl, ulgowe (młodzież, seniorzy) – 20 zł/spektakl, karnet (3 spektakle) – 60 zł.