Zakończenie Eye on Culture Festival

W niedzielę 20 października zakończyła się pierwsza edycja Eye on Culture Festival. Ambitny projekt kulturalny Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych spotkał się z dobrym przyjęciem i czeka na swoją kontynuację w 2014 roku.

Podczas festiwalu zaprezentowały się grupy teatralne z Białorusi, Czech, Litwy i Polski. Z doskonałym przyjęciem publiczności spotkał się czeski teatr lalkowy dla dorosłych – Putin na nartach w wykonaniu Divadlo Líšeň z Brna. Nieprzeciętny popis swoich możliwości aktorskich dała także grupa Atviras Ratas z Wilna w swoim laboratorium teatralnym – Kraina Deszczu, wzruszającej opowieści opartej na wspomnieniach dziadków z czasów okupacji sowieckiej. Cztery festiwalowe dni były także szasną na poznanie bliżej twórców teatralnych podczas spotkań prowadzonych przez Janusza Majcherka.

Sztuka nie powstaje w próżni i zawsze ma pewien kontekst polityczny czy społeczny. Z tego powodu w programie EOCF znalazły się panele dyskusyjne, podczas których nasi goście rozmawiali na tematy:  sztuki wobec wyzwań społecznych, władzy, tożsamości i pamięci w Europie Wschodniej.

Eye on Culture Festival to również prezentacja świeżych brzmień. Na muzycznej tapecie znaleźli się białoruski DJ PaPa Bo oraz Michał Milczarek Trio, które specjalnie na festiwal EOCF przygotowało nowe interpretacje znanych rosyjskich utworów. Doskonałym dopełnieniem był koncert rosyjskiego zespołu Bigudi, który po zdobyciu sceny klubowej w Rosji, wystąpił po raz pierwszy w Polsce.

Minęły nieco ponad dwa tygodnie od zakończenia festiwalu, ale SMIK nie osiada na laurach. Już teraz trwają prace nad przyszłoroczną edycją EOCF, podczas której wnikliwe oko wybierze najciekawsze wydarzenia teatralne i muzyczne, aby zaprezentować je dla warszawskich widzów.

Zapraszamy serdecznie!

SMIK