Stowarzyszenie

Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych powstało w czerwcu 2012 roku. Zrzesza ono grupę kreatywnych, młodych, ale już doświadczonych ludzi, pragnących zmienić coś w kulturalnej sferze Warszawy, ale i nie tylko.

Chcemy dbać o rangę kultury wysokiej, szczególnie tej teatralnej w życiu społecznym. Naszym zadaniem jest przybliżenie i pokazanie kultury z zakątków niekoniecznie dalekich, ale na pewno nieznanych. Pragniemy ułatwić dostęp do zapoznania się z bieżącym nurtem kulturalnym Polski i innych krajów Europy i świata. W tym celu niezbędne są międzynarodowe kontakty w zakresie inicjatyw kulturalnych z organizacjami rządowymi, pozarządowymi, ośrodkami kultury i sztuki oraz ze stowarzyszeniami o podobnych celach.

Wiemy jak działać. Nasze doświadczenie zbieraliśmy przez lata aktywności kulturalnej i organizacyjnej na Uniwersytecie Warszawskim. W ramach Koła Naukowego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (byłego WDiNP) „Teatr i Polityka” zrealizowaliśmy kilka projektów teatralnych na deskach takich scen, jak Teatr Polski, Teatr Ósmego Dnia czy Teatr Studio. Nasza produkcja teatralna była także częścią oficjalnych obchodów 35. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego. Zebrane przez nas doświadczenie sięga również organizacji Festiwalu Kultury WITKAC.Y, na który składały się prezentacje filmowe, dyskusje panelowe, spotkania z twórcami, gościnny występ Teatru Scena Witkacego z Wrocławia oraz własna realizacja teatralna: spektakl Nar.kot.yki w reżyserii Daniela Przastka. Na swoim koncie mamy także współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie przy organizacji premier studenckich. Niektórzy z nas wciąż działają w ramach Koła Naukowego „Teatr i Polityka”.

Tak bogate doświadczenie pozwala nam myśleć o nowych sposobach promowania aktywności w dziedzinie kultury i sztuki. Stowarzyszenie to krok naprzód, nie tylko dla nas, ale także i dla naszego kulturalnego otoczenia.